PSYgotowani do adopcji? Słów kilka o bezpieczeństwie | Schronisko Bełchatów
Logo

PSYgotowani do adopcji? Słów kilka o bezpieczeństwie

AKTUALNOŚCI

PSYgotowani do adopcji? Słów kilka o bezpieczeństwie

 

Nim Twój nowy przyjaciel ze schroniska pozna wszystkie kąty i zakamarki w Twoim domu lub ogrodzie powinieneś zapewnić mu bezpieczeństwo. Szczególnie w pierwszym okresie po adopcji psa należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.  Przede wszystkim, nie zostawiaj psa samego na zewnątrz, zwłaszcza jeśli posesja nie jest otoczona solidnym, wysokim ogrodzeniem z podmurówką. Psy potrafią bowiem wykazać się nadzwyczajnymi zdolnościami w przeciskaniu się nawet przez małe dziury w płocie czy wspinaniu się po siatce. Niebezpieczeństwo ucieczki jest realne i może skończyć się tragicznie, np. śmiercią pod kołami samochodów czy pogryzieniem przez inne zwierzęta.

Warto także porozmawiać ze wszystkimi domownikami i zwrócić ich uwagę na dokładne zamykanie drzwi i furtek wejściowych. Trzeba zachować szczególną ostrożność przy wchodzeniu i wychodzeniu z domu, gdyż przestraszony pies może niepostrzeżenie przemknąć między nogami i uciec.

Należy również unikać pozostawiania psa samemu na balkonie lub tarasie, przynajmniej na początku, dopóki nie poznacie się nawzajem. Pamiętaj, że ostrożności nigdy za wiele!

Pierwszy spacer to kolejne wyzwanie przed którym stoją nowi właściciele adoptowanych psów. Pamiętaj, że jest to nie tylko dla Ciebie stresująca sytuacja – Twój adoptowany psiak może być bardziej zdenerwowany nowa sytuacją niż Ty.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo psa w okresie po adopcji, należy zadbać o odpowiednie akcesoria spacerowe. Zakładając zarówno obrożę, jak i dobrze dobrane, mocno przylegające do ciała psa szelki, przyczyniamy się do zwiększenia kontroli nad psem podczas spacerów. W szczególności dla psów lękliwych, warto przypiąć do obroży i szelek smycze oraz umieścić adresatkę ze swoim numerem telefonu, dzięki czemu zwiększymy szanse na odnalezienie psa w przypadku zaginięcia.

W pierwszym okresie po adopcji, warto wyprowadzać psa na krótsze, ale częstsze spacery, najlepiej niezbyt daleko od domu. Pies może być zestresowany i będzie potrzebował więcej czasu, aby oswoić się z nowym otoczeniem. Jeśli pies nie będzie chciał wychodzić na zewnątrz i tam załatwiać swoje fizjologiczne potrzeby – zalecany jest spokój i systematyczna nauka.  Gdy psiak załatwi się w domu nie powinniśmy na niego krzyczeć – dopiero wówczas gdy ,,złapiemy go na gorącym uczynku” -  najlepiej jest przerwać mu tę czynność, podnosząc go do góry (jeśli jest mały) lub lekko pociągnąć za obrożę (jeśli jest większy) i wyprowadzić na dwór, a po załatwieniu się nagrodzić go czymś pysznym i pochwalić.  Jeśli adoptowałeś ze schroniska szczeniaka, to pamiętaj, aby wyprowadzać go zawsze po śnie, zabawie i jedzeniu –istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że w tych sytuacjach młody piesek będzie chciał się załatwić.

Ważne jest, aby przez pierwsze dni odbywać spacery blisko domu, aby pies mógł poznać otoczenie, oswoić się z nim i poczuć się pewnie. Staraj się unikać dalekich wycieczek, ponieważ pies jest cały czas w silnym stresie związanym ze zmianą miejsca zamieszkania. Wybierajmy spokojne trasy z dala od ulicy, ponieważ jeszcze nie znamy dobrze swojego psa i nie potrafimy przewidzieć wszystkich jego reakcji.

Jeśli Twój psiak boi się przejścia przez osiedle, możesz wywozić go na spacer niedaleko domu samochodem. Wracajcie wspólnie do domu przez osiedle piechotą. Nagrodź swojego pupila po spacerze dobrym naturalnym gryzakiem lub psim przysmakiem. Dzięki temu pies będzie kojarzył powroty z czymś przyjemnym i będzie chciał wracać do mieszkania.

Jeśli nasz zwierzak ma dobre relacje z innymi psami, umawiajmy się na wspólne spacery z psami sąsiadów. Psie towarzystwo może dodać naszemu pupilowi otuchy.

 

 

 

<< wróć

600 185 657