Na ratunek młodej sarnie i kilka ciekawostek zebranych | Schronisko Bełchatów
Logo

Na ratunek młodej sarnie i kilka ciekawostek zebranych

AKTUALNOŚCI

Na ratunek młodej sarnie i kilka ciekawostek zebranych

 

Nietypowe zgłoszenie ze Straży Miejskiej otrzymaliśmy 27 stycznia o godzinie około 10-tej. Zostaliśmy wezwani na ulice Czaplinecką w Bełchatowie do młodej sarny. Musieliśmy użyć niemałego sprytu, aby zwabić sarnę do klatki.  Dzika i młoda sarenka została bezpiecznie przetransportowana na ulice Wrzosową, gdzie wypuściliśmy ją na wolność.

 

Czy wiesz, że…

Sarna - popularna w polskich lasach zwierzyna jest dzikim zwierzęciem. Nazwa rodzajowa pochodzi od łacińskiego słowa capreolus – „dzika koza, kozioł (tj. samiec sarny)” (zdrobnienie od capreus – „dzika koza”). Zamieszkująca polskie lasy sarna należy do jednego z najpopularniejszych gatunków ssaka parzystokopytnego. Sarna zmienia kolory – tak to prawda - latem i późną wiosną dorosłe sarny mają czerwonobrązowy kolor futra, natomiast jesienią, w listopadzie dochodzi do jego wymiany na szarożółty bądź też szarobrązowy.

Wiele osób myli się, uważając sarnę za samicę jelenia. W rzeczywistości są to dwa odrębne gatunki zwierząt. Samiec sarny to kozioł, czyli rogacz, samicę natomiast nazywamy kozą albo siutą. Ich przychówek to koźlęta. 

Sarny to zwierzęta stadne – żyją w rodzinnych tzw. rudlami. Stada saren mogą liczyć od kilku do kilkudziesięciu osobników. Przewodnikiem stada jest doświadczona samica. Moza spotkać również sarny żyjące w parach  lub samotnie.

Sarny doskonale skaczą oraz są wyśmienitymi pływakami – skok sarny może liczyć nawet 7 metrów, a w przepłyniecie sporego dystansu w wodzie, to żaden dla nich problem. 

 

 

<< wróć

600 185 657