Uwaga duże mrozy! Jak pomóc zwierzętom? – podpowiadamy | Schronisko Bełchatów
Logo

Uwaga duże mrozy! Jak pomóc zwierzętom? – podpowiadamy

AKTUALNOŚCI

Uwaga duże mrozy! Jak pomóc zwierzętom? – podpowiadamy

 

Jest zima, to musi być zimno – znamienity cytat z kultowego już filmu pod tytułem: Miś zawiera dość proste stwierdzenie, co odczuliśmy na własnych skórach przez ostatnie kilka dni. Niestety duże mrozy to nie tylko iskrzące w świetle słońca białe płatki śniegu, to duży problem i nie tylko dla drogowców. Najciężej mrozy odczuwają zwierzęta przebywające na wolności np. koty wolno żyjące lub psiaki trzymane w kojcach lub budach na podwórku. Naszym obowiązkiem, jako właścicieli czworonogów jest zapewnienie im odpowiednich warunków bytowych: ocieplana buda to nie fanaberia, to przymus! Pełnowartościowy i kaloryczny posiłek dla Naszych podopiecznych to obligatoryjny obowiązek!!

Jak dbamy zimą o Naszych podopiecznych?

Psy przebywające na zewnątrz powinny mieć ocieplane budy (w naszym schronisku psiaki przebywające w kojcach zewnętrznych mają trójwarstwowe budy o specjalnej konstrukcji zapewniającej ciepło) najlepiej umieszczone na podwyższeniu, aby wilgoć nie dostawała się do środka. Dodatkowo zimą warto środek budy  wyłożyć ją np. starymi ciepłymi kocami, sianem, słomą itp. Wejście do budy warto też zasłonić jakimś kocem, jednak przymocować to tak, by pies mógł swobodnie wchodzić i wychodzić, jednak, by zasłona dobrze chroniła wejście do budy przed wiatrem i mrozem. 

Stałe i ciepłe posiłki – pełnowartościowe i wysokokaloryczne. Zimą psy dla zachowania stałej temperatury ciała zużywają dużo kalorii, musimy dbać aby bilans ten był systematycznie uzupełniany. Pamiętaj! Zapewnij psu stały dostęp do niezamarzniętej wody. Jeśli w obejściu znajduje się ciepłe pomieszczenie np. kotłownia, ogrzewany garaż – wpuśćmy psiaka w najgorsze mrozy na noc.

Pamiętajmy!

Według aktualnie obowiązującego prawa: art. 9.1. „Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody”.  Ponadto,  „Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej, niż 12 godzin w ciągu doby, lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza, niż 3 metry”. 

Jeśli zauważysz akt zaniedbywania praw zwierząt – powiadom policję lub straż miejską. Łamanie praw zwierząt jest wykroczeniem ściganym z oskarżenia publicznego, zagrożonym karą aresztu lub grzywny!

Co z kotami wolno żyjącymi?

Koty wolno żyjące są integralną częścią ekosystemu  miejskiego , pomimo iż uznawane są za zwie zeta dzikie warto pomóc im przetrwać okres dużych mrozów. Jak to zrobić?

  1. Uchyl okienko piwniczne – pozwól kotom znaleźć schronienie, gdy temperatura na zewnątrz sięga kilku stopni poniżej zera.
  2. Ocieplany domek – niewielkim kosztem można zrobić tymczasowe schronienie dla kota wolno żyjącego w Twojej okolicy. Prowizoryczny domek może być starą szafka lub katonem, który zostanie ocieplony styropianem i ochroniony ceratą przed przedostaniem się wilgoci.
  3. Dokarmiaj koty wolno żyjące  zimą – najlepiej suchą karmą – przynajmniej raz dziennie
  4. Sprawdź samochód – przed wyruszeniem do pracy sprawdź czy pod maską auta nie schronił się kociak. 

 

 

<< wróć

600 185 657