PSYgotowani do adopcji? Jak karmić psa? | Schronisko Bełchatów
Logo

PSYgotowani do adopcji? Jak karmić psa?

AKTUALNOŚCI

PSYgotowani do adopcji? Jak karmić psa?

 

Stajemy się za nich odpowiedzialni! Nie tylko w kwestii miłości, poczucia bezpieczeństwa i zapewnienia odpowiedniej dozy rozrywki i stałej opieki weterynarza. Pies to przyjaciel i kompan Twojej codzienności. Podobnie jak Ty potrzebuje odpowiedniego zbilansowanych posiłków, stałych pór karmienia i wartości odżywczych dostanych do jego potrzeb. Odpowiednio zbilansowana dieta psa to nie fanaberia – powinna być zwyczajem, bo jeśli kogoś kochasz, to o niego dbasz.

Czym żywić psa?

Główne substancje odżywcze, które pies powinien przyjmować wraz z pożywieniem, stanowią białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i mikroelementy. Dostarczają one energii i dbają o utrzymanie prawidłowych funkcji życiowych. Niedobór którejś z tych substancji może obciążyć cały organizm psa – jego kości, mięśnie i organy wewnętrzne, co wiąże się z występowaniem różnego rodzaju chorób. Białka są najważniejszym źródłem energii dla psa odpowiadającym za jego prawidłowe funkcjonowanie. Szczególnie wartościowym źródłem białka jest mięso.


Jaka karma?

Karma dla psa powinna składać się z minimum 70% mięsa, obojętnie jakiego rodzaju. Nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w rybach wspierają system immunologiczny psa i hamują procesy zapalne. Psy potrzebują przede wszystkim kwasów tłuszczowych omega-3 pochodzących ze zwierzęcych tłuszczów, a także kwasów tłuszczowych omega-6, których najwięcej zawierają oleje roślinne. Węglowodany znajdują się na przykład w ziemniakach i zbożach, które nie należą do niezbędnych składników w diecie psa. Witaminy i mikroelementy, zawarte przede wszystkim w owocach, warzywach i ziołach, powinny w pożywieniu psa także występować w odpowiedniej ilości. Obok 70% mięsa w diecie psa powinno znaleźć się do 25% warzyw i owoców oraz około 5% zbóż.
Popularne marki karm nie zawsze są dobre!

Fas-food od czasu do czasu lub niezdrowa przekąska może być miłą odskocznią od zdrowej i czasem nudnej dobrze zbilansowanej diety. Gdybyśmy karmili się tylko niezdrowym i wysoko przetworzonym jedzeniem nasze zdrowie szybko popadłoby w ruinę. Podobnie jest z naszymi pupilami. Powinniśmy zwróci szczególną uwagę na skład karmy, którą kupujemy dla naszych psich przyjaciół. Te kupowane w marketach najczęściej mają śladowe ilości mięsa, za to zawierają dużo zbóż oraz innych wypełniaczy, które w przyszłości mogą powodować potrzebę częstszych wizyt u lekarza weterynarii, spowodowanych chorobami nerek oraz innych, wynikających ze słabej jakości karmy. Należy również skupić swoją uwagę na tym, że psy, które spożywają karmy o mniejszej zawartości mięsa, potrzebują ich więcej, dlatego powinno się zainwestować w takie, które mają dobry skład i są zakupione w specjalistycznych sklepach, a nie zabrane z marketowej półki podczas naszych codziennych zakupów.

Jak karmić?

To, ile pożywienia pies powinien spożyć w ciągu dnia, zależy od jego wieku, rozmiarów, wagi i aktywności fizycznej. Przygotowaliśmy kompendium zasad żywienia psa w zależności od jego wieku. Potraktuj je jako wskazówki lub punkt wyjścia do rozważania aktualnych posiłków, które podajesz swojemu pupilowi.

Żywienie młodego psa

Szczeniaki do 4 tygodnia życia żywione są mlekiem matki. Następnie należy wprowadzić do żywienia pieska stałe pokarmy. Szczeniaczki preferują wilgotne jedzenie – dlatego też zalecana jest pełnoporcjowa karma mokra lub słucha namoczona w preparacie mlekozastępczym. Szczeniaki do około 6-7 tygodnia życia schodzą z pokarmu od mamy, by zastąpić je pokarmem stałym typu junior. Ponieważ szczeniaki rosną intensywnie, dlatego powinny otrzymywać więcej kalorii i odżywczych składników pokarmowych niż ich dorośli PSYjaciele.
Najważniejsza zasady żywienia dla szczeniąt:
• wysoka strawność pokarmowa powyżej 80%
• duża częstotliwość podawania posiłków:
- 4-5 posiłków dziennie dla szczeniąt od 6 do 8 tygodnia życia,
- 3 – posiłki dziennie dla szczeniaków do 6 miesiąca,
- młode psy powyżej 6 roku życia – 2-3 posiłki dziennie.

Pokarm dla psa dorosłego

Gdy nasz pupil wkracza już w dorosłość zmienia się jego zapotrzebowanie energetyczne. Wiek dorosły psa zależy od wielkości i rasy. Przykładowo rasy miniaturowe osiągają dorosłość w wieki 8-10 miesięcy, psy średnie osiągają wiek dojrzałości w okolicach 12 do 15 miesiąca życia, a psy olbrzymie (powyżej 45 kg) dojrzewają dopiero w wieku 18-24 miesięcy.

Ważne!


Psy w wieku dojrzałam nie powinny dostawać nadmiernych ilości pokarmu. Przy małej dawce ruchu, zwłaszcza po kastracji mogą szybko popaść w psią otyłość. Codzienna dawka pokarmu nie powinna przekraczać dobowego zapotrzebowania na energię. Jeśli masz swoją ulubioną karmę dla zwierzaka, której składniki zgadzają się z zaleceniami lekarza weterynarii warto skorzystać z tabeli żywienia producenta. W trosce o zdrowie psa powinniśmy go regularnie ważyć i kontrolować kondycję jego ciała. Kości kręgosłupa, łopatki, żebra i miednica nie mogą być widoczne, ale powinno się je łatwo wyczuwać podczas dotykania czworonoga.

Psi emeryta

Nasze pupile w pewnym wieku przechodzą już na emeryturkę. Wiek emerytalny jest również uwarunkowany wielkością i masą zwierzaka. Psy miniaturowe (do 10 kg) osiągają wiek emerytalny w wieku 8 lat, psy średnie- 7 lat, a duże (masa ciała od 25 do 45 kg) w wieku 6 lat. W związku ze spowolnieniem trybu życia – spada metabolizm a równocześnie z nim zapotrzebowanie energetyczne psich seniorów. Następuje też spadek wydzielania śliny i soku żołądkowego. Zmniejsza się powierzchnia kosmków jelitowych, przez co wchłanianie substancji odżywczych jest utrudnione. Pokarm dla psa seniora powinien być łatwostrawny i mniej kaloryczny.
Podstawowe zasady żywienia psich seniorów:
- posiłki 2-3 razy dziennie,
- łatwe w konsumpcji – seniorzy mogą mieć już pewne ubytki w uzębieniu lub często łapać stany zapalne dziąseł – zadbaj by pogram był łatwo przeczuwalny.
- aby uniknąć problemów ze stawami warto zwrócić uwagę na to by pokarm był bogaty w składniki: glikozaminoglikany (GAG), w tym glukozaminę, które odgrywają ważną rolę w metabolizmie tkanki chrzęstnej,
- zalecane się również zwiększenie podaży nienasyconych kwasów tłuszczowe oraz antyoksydantów, które działają przeciwzapalnie.

 

 

<< wróć

600 185 657