PSYgotowani do adopcji? Jak karmić adoptowanego psa? | Schronisko Bełchatów
Logo

PSYgotowani do adopcji? Jak karmić adoptowanego psa?

AKTUALNOŚCI

PSYgotowani do adopcji? Jak karmić adoptowanego psa?

 

PSYgotowani do adopcji? Jak karmić adoptowanego psa?

Stajemy się za nich odpowiedzialni! Nie tylko w kwestii miłości, poczucia bezpieczeństwa i zapewnieniu im odpowiedniej dozy rozrywki oraz stałej opieki weterynarza. Pies z adopcji to przyjaciel i kompan Twojej codzienności. Podobnie jak Ty potrzebuje odpowiedniego zbilansowanych posiłków, stałych pór karmienia i wartości odżywczych dostanych do  potrzeb. Odpowiednio zbilansowana dieta adoptowanego psa to nie fanaberia – powinna być zwyczajem, bo jeśli kogoś kochasz to o niego dbasz.

Czym żywić psa?

Główne substancje odżywcze, które pies powinien przyjmować wraz z pożywieniem, stanowią białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i mikroelementy. Dostarczają one energii i dbają o utrzymanie prawidłowych funkcji życiowych. Niedobór którejś z tych substancji może obciążyć cały organizm psa – jego kości, mięśnie i organy wewnętrzne, co wiąże się z występowaniem różnego rodzaju chorób. Białka są najważniejszym źródłem energii dla psa odpowiadającym za jego prawidłowe funkcjonowanie. Szczególnie wartościowym źródłem białka jest mięso.

Jaka karma?

Karma dla adoptowanego psa powinna składać się z minimum 70% mięsa, obojętnie jakiego rodzaju. Nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w rybach wspierają system immunologiczny psa i hamują procesy zapalne. Psy potrzebują przede wszystkim kwasów tłuszczowych omega-3 pochodzących ze zwierzęcych tłuszczów, a także kwasów tłuszczowych omega-6, których najwięcej znajdziemy olejach roślinnych. Węglowodany znajdują się na przykład w ziemniakach i zbożach, które nie należą do niezbędnych składników w diecie psa z adopcji. Witaminy i mikroelementy, zawarte przede wszystkim w owocach, warzywach i ziołach, powinny w pożywieniu psa także wystę pować w odpowiedniej ilości. Obok 70% mięsa w diecie psa powinno znaleźć się do 25% warzyw i owoców oraz około 5% zbóż.

Popularne marki karm nie zawsze są dobre!

Fas-food od czasu do czasu lub niezdrowa przekąska może być miłą odskocznią od zdrowej i czasem nudnej dobrze zbilansowanej diety. Gdybyśmy karmili się tylko niezdrowym i wysoko przetworzonym jedzeniem nasze zdrowie szybko popadłoby w ruinę. Podobnie jest z naszymi pupilami. Powinniśmy zwróci szczególną uwagę na skład karmy, którą kupujemy dla naszych psich przyjaciół.. Te kupowane w marketach najczęściej mają śladowe ilości mięsa, za to zawierają dużo zbóż oraz innych wypełniaczy, które w przyszłości mogą powodować potrzebę częstszych wizyt u lekarza weterynarii, spowodowanych chorobami nerek oraz innych chorób, wynikających ze słabej jakości karmy. Należy również skupić swoją uwagę na tym, że psy, które spożywają karmy o mniejszej zawartości mięsa, potrzebują ich więcej, dlatego powinno się zainwestować w takie, które mają dobry skład i są zakupione w specjalistycznych sklepach, a nie zabrane z marketowej półki podczas naszych codziennych zakupów.  

Jak karmić psa ze schroniska?

 

To, ile pożywienia pies powinien spożyć w ciągu dnia, zależy od jego wieku, rozmiarów, wagi i aktywności fizycznej. Przygotowaliśmy kompendium zasad żywienia psa w zależności od jego wieku. Potraktuj je jako wskazówki lub punkt wyjścia do rozważania aktualnych posiłków, które podajesz swojemu pupilowi.

Żywienie młodego psa

Szczeniaki do 4 tygodnia życia żywione są mlekiem matki. Następnie należy wprowadzić do żywienia pieska stałe pokarmy. Szczeniaczki preferują wilgotne jedzenie – dlatego też zalecana jest pełnoporcjowa karma mokra lub słucha namoczona w preparacie mlekozastępczym. Szczeniaki do około 6-7 tygodnia życia schodzą z pokarmu od mamy, by zastąpić je pokarmem stałym typu junior. Ponieważ szczeniaki rosną intensywnie, dlatego powinny otrzymywać więcej kalorii i odżywczych składników pokarmowych niż ich dorośli PSYjaciele.

Najważniejsza zasady żywienia dla szczeniąt:

  • wysoka strawność pokarmowa powyżej 80 % 
  • duża częstotliwość podawania posiłków:

- 4-5 posiłków dziennie dla szczeniąt od 6 do 8 tygodnia życia,

- 3 – posiłki dziennie dla szczeniaków do 6 miesiąca,

- młode psy powyżej 6 roku życia – 2-3 posiłki dziennie.

Pokarm dla psa dorosłego

Gdy nasz pupil wkracza już w dorosłość zmienia się jego zapotrzebowanie energetyczne. Wiek dorosły psa zależy od wielkości i rasy. Przykładowo rasy miniaturowe osiągają dorosłość w wieki 8-10 miesięcy, psy średnie osiągają wiek dojrzałości w okolicach 12 do 15 miesiąca życia, a psy olbrzymie (powyżej 45 kg) dojrzewają dopiero w wieku 18-24 miesięcy. 

Ważne!

Psy w wieku dojrzałam nie powinny dostawać nadmiernych ilości pokarmu. Przy małej dawce ruchu, zwłaszcza po sterylizacji mogą szybko popaść w psią otyłość. Codzienna dawka pokarmu nie powinna przekraczać dobowego zapotrzebowania na energię. Jeśli masz swoją ulubiona karmę dla zwierzaka, której składniki zgadzają się z zaleceniami lekarza weterynarii warto skorzystać z tabeli żywienia producenta. W trosce o zdrowie psa powinniśmy go regularnie ważyć i kontrolować kondycję jego ciała. Kości kręgosłupa, łopatki, żebra i miednica nie mogą być widoczne, ale powinno się je łatwo wyczuwać podczas dotykania czworonoga.

Psi emeryta

Nasze pupile w pewnym wieku przechodzą już na emeryturkę. Wiek emerytalny jest również uwarunkowany wielkością i masą zwierzaka. Psy miniaturowe (do 10 kg) osiągają wiek emerytalny w wieku 8 lat, psy średnie-  7 lat, a duże (masa ciała od 25 – 45 kg) w wieku 6 lat. W związku ze spowolnieniem trybu życia – spada metabolizm a w ślad za nim zapotrzebowanie energetyczne psich seniorów. Następuje też spadek wydzielania śliny i soku żołądkowego. Zmniejsza się powierzchnia kosmków jelitowych, przez co wchłanianie substancji odżywczych jest utrudnione. Pokarm dla psa seniora powinien być łatwostrawny i mniej kaloryczny.

Podstawowe zasady żywienia psich seniorów:

- posiłki 2-3 razy dziennie,

- łatwe w konsumpcji – seniorzy mogą mieć już pewne ubytki w uzębieniu lub często łapać stany zapalne dziąseł) – zadbaj by pogram był łatwo przeżuwany.  

- aby uniknąć problemów ze stawami warto zwrócić uwagę na to by pokarm był bogaty w składniki: glikozaminoglikany (GAG), w tym glukozaminę, które odgrywają ważną rolę w metabolizmie tkanki chrzęstnej,

- zalecane się również zwiększenie podaży nienasyconych kwasów tłuszczowe oraz antyoksydantów, które działają przeciwzapalnie.

 

 

 

<< wróć

600 185 657