Węsząc okazję – czyli o psim węchu słów kilka | Schronisko Bełchatów
Logo

Węsząc okazję – czyli o psim węchu słów kilka

AKTUALNOŚCI

Węsząc okazję – czyli o psim węchu słów kilka

 

Węsząc okazję – czyli o psim węchu słów kilka

W odróżnieniu do ludzi pies nie poznaje świata dotykiem lub wzrokiem a nosem. Pies węszy i nie tylko okazje a dosłownie wszystko. Nowy przedmiot, reklamówka ze sklepu, dwunożny przyjaciel – wpierw pojawia się nos psa a następnie jego cała reszta. Nos u psa nie jest tylko ozdobą, to lider w samej postaci psa, który jak udowodnili naukowcy, a i retrospekcja życia wskazuje – że pies to stworzenie życzące nosem.

Węszenie nosem przez psa to wspaniałe medium dostarczające psu wiedzy o pachnących obiektach, tor, po którym zapachy zdążają do komórek recepturowych w głębi nosa. Węszenie pieska polega na wciąganiu powietrza bardziej intensywnym niż przy zwykłym oddychaniu. Zazwyczaj jest to kilka szybko następujących po sobie gwałtownych wdechów przy obwąchiwanym obiekcie. Wówczas wiemy, że pies węszy i chce zdefiniować w swoim umyśle ów obiekt.

Naukowcy i badacze wykorzystali w pewnym eksperymencie specjalistyczną metodę fotograficzną by zbadać węszenie psa. Ta metoda pokazuje przepływ powietrza w psim węszeniu. Okazuje się, że pociąganie nosem przez psa nie jest ani pojedynczym ani zwykłym wciąganiem powietrza. Zaczyna się od napięcia mięśni w nozdrzach, które powoduje przepływ powietrza pozwalając na wejście do nosa dużej ilości zapachów. Obecne już w nosie powietrze musi zostać gdzieś przetransportowane, wówczas nozdrza zaczynają lekko drżeć aby wepchnąć powietrze głębiej lub wypuścić je na zewnątrz przez szparki z boku nosa. Tym oto sposobem nowe zapachy nie muszą walczyć z tymi już znajdującymi się w nosie pieska o dostęp do wyściółki nosa.  Sposób węszenia psów znacznie różni się od tego ludzkiego. My by zwęszyć dobry obiad musimy doprowadzić się niemalże do hiperwentylacji (wdychanie bez mocnego wydechu), zaś psy  w naturalny sposób tworzą podczas wydychania drobne prądy powietrza, które przyspieszają dech. Wąchanie składa się wiec u psów również z wydechu, co pomaga w odbierze zapachów.

Gdy pewne zapachy wtargną już do nosa psa, tam napotykają go liczne tkanki nosowe. Większość psiaków ze schroniska, a i psów rasowych posiada długi pyszczek, a w jego wnętrzu mieszczą się labirynty kanałów nosowych wyściełanych specjalną tkanką. Wspomniane tkanki wychwytują zapachy czyli molekuły różnych wielkości, które otaczają obiekty a definiowane są właśnie jako zapach. Tkanka wewnątrz nosa utkana jest z maleńkich receptorów pokrytych woskami, które mają zdolność do wychwycenia molekuł zapachowych o danych kształtach. Przykładowo nasz nos posiada około 6 milionów grup takich receptorów, a nos psi ponad dwieście, a niektóre rasy nawet trzysta milionów takich komórek. Nic więc dziwnego, że w odróżnieniu do ludzi psy posiadają wyostrzony węch, a ich odbiór świata odbywa się poprzez poznanie zapachowe. Jak zatem widzi pies? My dostrzeżemy źdźbło trawy lub klamkę, pies poprzez zapach odnajdzie w tych obiektach informacje, kto i kiedy je dotykał.   

Wiesz już jak widzi Twój adoptowany piesek – odbiera i poznaje świat zapachem. Nie odbieraj mu ciekawości świata ciągnąc na smyczy przy porannym spacerze, daj mu czas. Wiesz już dlaczego tak ważne są regularne spacery – nawet jeśli posiadasz duże podwórko, poznanie świata przez psiaka będzie ograniczone tylko zapachami tam znajdującymi się. Brak spacerów można porównać  przymusowej kwarantanny w domu, z tym ze bez dostępu do telewizji, Internetu i wszelkich informacji. Poranny spacer dla psa jest jak dla Ciebie czytanie wiadomości lub przeglądanie Facebooka.

 

 

<< wróć

600 185 657