PSYgotowani do adopcji? Pierwsze dni adoptowanego psa | Schronisko Bełchatów
Logo

PSYgotowani do adopcji? Pierwsze dni adoptowanego psa

AKTUALNOŚCI

PSYgotowani do adopcji? Pierwsze dni adoptowanego psa

 

To cudowne móc podarować mu nowy dom! Szlachetne i zarazem wartościujące – zmienisz przecież jego cały świat pieska. Zabierasz z hałaśliwego boksu do swojego ciepłego i przytulnego domu. Dla swojego nowego członka rodziny zapewne chcesz tego co najlepsze, w odruchu wzruszenia być może będziesz chciał mu wynagrodzić wszelkie niedogodności schroniskowego życia lub zadośćuczynić krzywdy, które doznał w przeszłości. Cenimy Twoje chęci ale zalecamy spokój. Twój nowy adoptowany PSYjaciel nie zna Twoich intencji. W chwili adopcji jesteś dla niego nieznaną postacią, która zabiera go w nieznane miejsce. To dla niego dobra acz trudna chwila. Postaraj się mu pomóc.

Jak? Przygotowaliśmy garść porad, które pomogą szybciej zaadoptować się  pupilowi  w Twoim domu.

  1. Zaraz po adopcji zabierz psa do domu, nie funduj mu dodatkowych lęków wywożąc go po drodze na zakupy do psiego marketu.
  2. Staraj się dać psu oddech i przestrzeń, by we własnym tempie poznał nowe otoczenie. Nadmierne przytulanie psa, głaskanie go tylko pogłębi jego stres. Daj mu czas na obwąchanie i poznanie wszystkich kątów, pozwól mu wybrać sobie wygodne i bezpieczne dla niego miejsce.
  3. Nic na siłę – gdy przez pierwsze dni pies nie będzie chciał podchodzić do domowników lub będzie się chował pod meblami – nie wyciągaj go na siłę. Każde samowolne podejście do Ciebie nagradzaj przyjaznym słowem i drobnym smakołykiem.
  4. Pamiętaj by zapewni psu stały dostęp do wody – w szczególności w pierwszych dniach adoptowanego psa w domu, zestresowane pieski mogą pić dużo wody.
  5. Oszczędź mu wrażeń – z całą pewnością chciałbyś się pochwalić swoim nowym domownikiem przed rodziną i przyjaciółmi. Poczekaj z odwiedzinami kilka dni. Daj mu możliwość najpierw zapoznać się z domownikami i poczuć się w ich towarzystwie bezpiecznie.
  6. Legowisko psa połóż w ustronnym miejscu, z dala od przejść i hałaśliwych miejsc. Pozwól poczuć mu się bezpiecznie. Nie zmuszaj psa do korzystania z przygotowanego mu uprzednio posłania – w początkowych dniach może sypiać w różnych miejscach.
  7. Postaraj się nie fundować swojemu nowemu przyjacielowi solidnej kąpieli. Odczekaj kilka dni nim Twój przyjaciel zacznie Ci ufać. Dla większości psów kąpiel jest niezwykle stresująca – zaoszczędź mu dodatkowych negatywnych bodźców. Jeśli jego zapach będzie Ci przeszkadzać skorzystaj z suchego szamponu dla zwierząt.

Zmiana otoczenia dla jednych psów może być bardzo stresująca, inne natomiast adoptują się wyjątkowo szybko do nowego otoczenia. Pies w pierwszych dniach ze względu na zmianę żywienia może mieć biegunkę lub zaparcia – ta kwestia powinna samoczynnie unormować się w ciągu kilku dni. Wykaż się cierpliwością, a zobaczysz jak szybko wasz nowy domownik zaakceptuje nowe otoczenie i odwdzięczy się bezinteresowną miłością.

 

 

<< wróć

600 185 657