PSIEjażdżki, czyli jak zachęcić do jazdy | Schronisko Bełchatów
Logo

PSIEjażdżki, czyli jak zachęcić do jazdy

AKTUALNOŚCI

PSIEjażdżki, czyli jak zachęcić do jazdy

 

Podróże, te małe i duże z adoptowanym psiakiem mogą być bajeczną przygodą. Niestety mogą się też skończyć koszmarem, zarówno dla kierowcy jak i samych pasażerów. Zanim zaplanujemy wspólną podróż – sprawdź koniecznie jak zwierzak znosi podróżowanie autem.

Niektóre psy uwielbiają podróżować, siedząc spokojnie i obserwując świat za oknem lub przesypiając całą drogę. Jednak, istnieją także takie, które panicznie boją się jazdy samochodem i zachowują się niespokojnie, wymiotują lub załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. Dlatego ważne jest, aby po oswojeniu się psiaka z nową rodziną, wybrać się z nim na krótką wycieczkę. Przyjemność na końcu trasy, takie jak spacer w interesującym miejscu, będzie dla niego dobrym motywującym czynnikiem.

Należy pamiętać, że zabieranie psa jedynie do lekarza weterynarii może kojarzyć mu jazdę samochodem z nieprzyjemnymi sytuacjami i w efekcie prowadzić do dodatkowego stresu lub bólu. Dlatego ważne jest, aby przemierzać z psem dystanse samochodem również w innych celach i wykorzystywać tę formę transportu jako okazję do przyjemnej aktywności razem z czworonogiem.

Jak przełamać złe doświadczenia jazdy samochodem?

Jeśli Twój PSYjaciel ma dużą awersję do jazdy samochodem – możesz metodą drobnych kroczków zmienić jego nastawienie. Wiele psów boi się nawet zbliżyć do auto, a co dopiero do niego wsiąść. Wciskanie psa na siłę do auta tylko spotęguje jego złe doświadczenia. Zacznij od prostych i przyjemnych ćwiczeń. Zachęcaj go przyjaznym głosem do zbliżenia się do samochodu. Każdy postęp nagradzaj dobrym smakołykiem. Nim się spostrzeżecie Twój pies nabędzie dużej swobody w obcowaniu blisko pojazdu. Stąd już prosty krok do nauczenia go do wsiadania do samochodu.

Następny etap nauki wskakiwania psa do otwartego samochodu polega na stopniowym oswojeniu go z pojazdem. Pierwszym krokiem jest zaparkowanie auta w spokojnym miejscu, otwarcie drzwi i nie włączanie silnika. W tym momencie zachęcamy psa, by sam wskoczył do środka. Możemy go pochlebiać i nagradzać, gdy zbliży się do drzwi lub dotknie łapą siedzenia. Możemy również wrzucać smakołyki do środka samochodu, aby zachęcić psa do wejścia.

Gdy pies wreszcie zdecyduje się wsiąść do środka, nie zamykajmy drzwi. Pozwólmy zwierzakowi czuć się swobodnie i zawsze dajmy mu możliwość opuszczenia pojazdu. Ćwiczmy w ten sposób aż do momentu, gdy wskakiwanie do auta nie będzie stanowiło dla psa problemu.

Naukę wskakiwania psa do auta możemy połączyć z zabawą. Możemy bawić się z psem na kanapie samochodu, co spowoduje, że przebywanie w pojeździe będzie kojarzyć mu się z czymś przyjemnym. Do oswajania samochodu możemy również wykorzystać matę węchową. Możemy ją położyć na kanapie i pozwolić psu węszyć. Większość psów uwielbia takie zajęcia.

Pamiętajmy, że każdy pies ma indywidualny charakter i tempo nauki, więc nie warto zmuszać go do czegoś, czego się boi lub co mu sprawia dyskomfort. Powinniśmy traktować naukę jako zabawę i motywować psa do jej kontynuowania poprzez nagradzanie i pochlebianie.

Pierwsza przejażdżką autem

Gdy już pisak oswoi się z samochodem oraz będzie chętnie do niego wskakiwał możesz zabrać go na przejażdżkę. Pamiętaj by droga nie była zbyt długa. Zabierz go w jakieś fajne dla psiaków miejsce – spacer po lesie, park w którym spotka się z innym psiakiem, którego lubi. Stopniowo możesz wydłużać trasy i uczyć swojego PSYjaciela – że PSIEjażdzki są przyjemnością.

 

 

<< wróć

600 185 657