VetMedica XI Targi Medycyny Weterynaryjnej w Łodzi – też tam byliśmy | Schronisko Bełchatów
Logo

VetMedica XI Targi Medycyny Weterynaryjnej w Łodzi – też tam byliśmy

AKTUALNOŚCI

VetMedica XI Targi Medycyny Weterynaryjnej w Łodzi  – też tam byliśmy

 

W dniach 25 i 26 kwietnia 2015 roku w Łodzi w Hali Expo odbyły się XI Targi Medycyny Weterynaryjnej. Podczas targów po raz piąty zorganizowano również Kongres Profilaktyki Weterynaryjnej, który został uwieńczony sesją specjalną o tematyce szczególnie nam bliskiej – Dobrostan zwierząt w schroniskach. Skuszeni poszerzeniem wiedzy oraz wymianą doświadczeń stwierdziliśmy, iż nie może nas tam zabraknąć.

Sesja Specjalna pod tytułem: Dobrostan w schroniskach -  odbyła się w niedzielę  26 kwietnia 2015 roku. Harmonogram sesji specjalnej obejmował trzy tematyczne wykłady, po zakończeniu których otwierano kilkuminutowy panel dyskusyjny gdzie uczestnicy mogli zadawać pytania prelegentom. Sesje były otwarte dla wszystkich zainteresowanych losem zwierząt w schroniskach. Sale wykładowe skupiły nie tylko osoby związane zawodowo na co dzień z prowadzeniem schronisk dla bezdomnych zwierząt, ale również lekarzy weterynarii czy przedstawicieli fundacji.

Pierwszy wykład prowadzony był przez słynną lekarz weterynarii oraz behawiorystkę Panią Joannę Iracką. Podczas godzinnego wykładu poznaliśmy przyczyny zaburzeń behawioralnych zwierząt związanych z pobytem w schronisku, mechanizmy ich powstawania oraz sposoby zapobiegania.

Kolejna godzinna pobytu na tragach upłynęła nam w asyście chorwackiego gościa specjalnego Pana Tomislav Mikuš z Chorwackiego Instytutu Weterynarii, który opowiedział o praktycznych aspektach zastosowania Protokołu Jakości Schroniska dla psów. Tomislav we wstępie wykładów pokazał uczestnikom zdjęcie schroniska, na którym nie było widać psów i zadał pytanie, czy według uczestników jest to dobre schronisko. Koniec wykładów dał nam odpowiedź – dobre schronisko to takie, w którym nie ma podopiecznych – niestety problem bezdomności zwierząt nadal nie zostaje rozwiązany i szerokość geograficzna nie ma na nią wpływu.

Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Pan Krzysztof Jażdżewski zakończył sesję specjalną trzecim wykładem, którego tematyka obejmowała przegląd nowych regulacji dotyczących zwierząt schroniskowych.

Po zakończeniu ostatniej godziny wkładów w sali konferencyjnej odbyła się spontaniczna sesja wymiany poglądów i doświadczeń przez cześć z uczestników targów. Mieliśmy okazję nawiązać również kilka ciekawych znajomości, które być może w przyszłości zaowocują kolejnymi ciekawymi projektami naszego schroniska. 

 

 

<< wróć

600 185 657