Problemy schroniskowego psa z kapciem w tle | Schronisko Bełchatów
Logo

Problemy schroniskowego psa z kapciem w tle

AKTUALNOŚCI

Problemy schroniskowego psa z kapciem w tle

 

Każdy pies w schronisku ma swoja historię, nigdy jednak jej nie poznamy – psy nie mówią ludzkim głosem, mogą tylko przejawiać pewne zachowania, które pozwolą nam część tej historii odgadnąć. Psy nie rozpamiętują historii – wspomnienia wydarzeń z przeszłości psa, mogą być wywołane tylko bodźcami słuchowymi, wzrokowymi lub zapachowymi.

W odróżnieniu od naszych zagranicznych sąsiadów, w Polsce wszystkich gości przy wejściu częstujemy kapciami. Żartobliwy wstęp może być jednak przykry dla naszego nowego przyjaciela, którego zabraliśmy ze schroniska. Kapeć w ręku może wywołać lęk lub agresję u psa, który był karcony w ten sposób przez poprzedniego właściciela. Wówczas pies może się skulić i położyć po sobie uszy lub pokazać zęby i zacząć warczeć. Karcenie go w takiej sytuacji zwiększy tylko jego agresję, a głaskanie i czułe słówka,  gdy pies jest zlękniony – pogłębią jego stan. W takiej sytuacji są dwa wyjścia - możemy systematyczną pracą oduczyć psa tego zachowania, poprzez system nagród lub zwyczajnie unikać w jego obecności trzymania w ręku kapcia.

Szczekanie, wycie, ucieczki, problemy z zachowaniem czystości oraz inne

Część psów szybko adaptuje się do nowych warunków, garstka z nich może mieć jednak pewne problemy. Pies w nowym domu może przejawiać dziwne zachowania, które niepokoją nowych właścicieli. Często spotykamy się ze zjawiskiem oddania psa, ponieważ ten gryzie buty lub szczeka godzinami gdy zostaje sam. To normalne objawy, musimy dać im trochę czasu na przyzwyczajenie się do nowych warunków. Co może Was spotkać i jak sobie z tym radzić – punktowy mini poradnik:

  1. Pies załatwia się w domu –  psy są czystymi zwierzętami, nie załatwiają się w miejscu, w którym przebywają lub śpią. Niestety w schronisku psiaki nie zostaną nauczone zachowywania czystości. Pamiętaj, gdy pies się załatwi nie karć go i nie bij – zwłaszcza jeśli niemiłą niespodziankę znajdziesz po powrocie do domu, pies nie będzie wiedział na co się złościsz i za co został ukarany. Wychodźmy częściej z psem na spacery i nagradzajmy załatwianie potrzeb na zewnątrz.
  2. Syndrom opuszczenia – psy ze schroniska mogą przejawiać syndrom opuszczenia, wówczas szczękają lub wyją, gdy właściciel zostawia je same i wychodzi do pracy. W żadnym wypadku nie jest to przejaw złośliwości ze strony czworonoga, psiaki boja się ze zostaną już na zawsze same i wycie jest aktem desperacji. Postaraj się stopniowo przyzwyczajać psa do zostawania samemu w  domu – wychodź na krótko i zawsze nagradzaj go smakołykiem, gdy zachowuje się dobrze.
  3. Pies nie umie chodzić na smyczy – psy, zwłaszcza te, które spędziły większość życia w schroniskowym boksie, nie potrafią chodzić na smyczy – ciągną się lub stają w bezruchu. To normalne, takiemu psu człowiek nigdy nie pokazał jak chodzić na smyczy. Konsekwencją i odrobiną cierpliwości szybko nauczymy psa grzecznie chodzić na smyczy, bez względu na wiek psa.
  4. Agresja przy jedzeniu – psy ze schroniska mogą bronić jedzenia oraz swojej miski. Warto jest od początku nauczyć psa dyscypliny, nie przeszkadzamy psu podczas posiłku. Możemy ćwiczyć z nim od czasu do czasu zachowania przy misce, wydając komendy ,,oddaj” lub ,,odejdź” oraz nagradzając dobre zachowanie.
  5. Pies ucieka spuszczony ze smyczy – nie dawajmy tak dużej swobody psu w pierwszych jego chwilach z nowymi właścicielami. Psy ze schronisk to urodzeni uciekinierzy, gdy zobaczą otwarty boks szybko uciekną. Na spacerach, w pierwszych dniach po adopcji, gdy go spuścimy ze smyczy, szybko może uciec zwabiony zapachem lub ciekawym obiektem. Dopiero gdy nabierzemy zaufania do psa, dajemy mu taką swobodę na spacerach.

 

 

<< wróć

600 185 657