Jak wybrać odpowiedniego przyjaciela dla siebie? | Schronisko Bełchatów
Logo

Jak wybrać odpowiedniego przyjaciela dla siebie?

AKTUALNOŚCI

Jak wybrać odpowiedniego przyjaciela dla siebie?

 

Zastanawiasz się nad wyborem psa lub kota? Nie wiesz czy podołasz opiece nad dużym psem? Masz obawy przed przygarnięciem staruszka pod swój dach? Czy pies ze schroniska nie będzie złym wyborem?

Wątpliwości w procesie podejmowania tak ważnej decyzji jak adopcja zwierzaka ze schroniska, są jedynie sygnałem, że przebiega on świadomie, a czynnik emocjonalny nie gra w tym przypadku roli kluczowej.

Jaki zwierzak pasuje do mnie?

Przed wyborem płci, wieku czy wielkości czworonoga, zwróć uwagę na kilka kwestii, które mogą zawęzić wybór oraz rozwiać Twoje wątpliwości.

  • Twój dom będzie jego domem – Twoje warunki mieszkaniowe powinny być odpowiednie dla Twojego nowego przyjaciela. Jeśli mieszkasz w bloku, a pragniesz przygarnąć dużego psa, zastanów się czy będziesz mógł zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu na długich spacerach. Mały i delikatny piesek o krótkiej sierści, nie będzie nadawał się do budy i pilnowania obejścia. Jeśli jesteś raczej gościem w swoim domu – lepszym wyborem będzie kot, zamiast psa.

  • Twój styl życia, a jego temperament – Każdy z nas prowadzi nieco inny styl życia – pracujemy na etacie lub w domu, uwielbiamy wylegiwać się na kanapie lub zaraz po pracy zakładamy sportowe buty i wychodzimy na codzienną przebieżkę. Psy również posiadają pewne cechy i potrzeby, które jako nowy właściciel musisz respektować i zaspokajać. Pies w typie husky, to zazwyczaj wielbiciel ludzi, ale bez odpowiedniej dawki ruchu, może rozrabiać w domu lub wykazywać nawet agresję. Psiak o niskiej aktywności nie będzie narzekał jeśli wyjdziesz znim na kilkuminutowy spacer.

  • Wiek psa, a Twój wiek – Zarówno wiek człowieka, jak i psa lub kota rządzi się pewnymi przyzwyczajeniami, aktywnością czy zasadami. Osobom starszym, które szukają wiernego towarzysza – nie polecimy zabrania szczeniaka ze schroniska. Wbrew obiegowym opiniom, to właśnie starsze psiaki doskonale przyzwyczajają się do nowych warunków.

  • Pies, a Twoje pociechy, czyli zwierzak w domu z dziećmi – Pierwsza zasada odpowiedzialnej adopcji psa, to nieuleganie presji naszych dzieci, które marzą o nowym czworonożnym przyjacielu. Wychowywanie się dzieci w otoczeniu zwierząt ma dobroczynny wpływ na ich ukształtowanie, ale decyzja o adopcji musi być świadoma. Pamiętaj też, że temperament psa może mieć wpływ na jego stosunek do Twojego dziecka – zwykła zabawa kilkulatka może zostać źle odebrana przez zwierzę. Wybierz psa, który nie wykazuje agresji i jest łagodny.

  • Gdy wyjeżdżasz, co z psem? – Pamiętaj, że najczęstszą przyczyną porzucania czworonogów, jest wyjazd ich właścicieli. Zanim zabierzesz psa lub kota ze schroniska, zastanów się czy będziesz miał możliwość zapewnienia mu opiekuna lub miejsca, gdzie będzie mógł doczekać Twojego powrotu. Nasze schronisko prowadzi również usługi hotelowe.

  • Jego potrzeby, a Twój portfel – Posiadanie zwierzaka to regularne obciążenie dla Twojego domowego budżetu. Wyżywienie, stała opieka weterynaryjna, pielęgnacja – są to podstawowe wydatki związane z należytym utrzymaniem czworonoga. Zastanów się, czy stać Cię na psa. Jeśli Twój domowy budżet nie dopina się w miesięcznym zestawieniu dochody-wydatki, nie będzie Cię stać na utrzymanie psa lub kota.

Zanim zaadoptujesz – poznaj swojego nowego przyjaciela. Poproś pracowników schroniska, aby zapoznali Cię z psem lub kotem. Zabierz go na krótki spacer, zobacz jak reaguje na członków Twojej rodziny. Nie bój się zadawać pytań, nawet jeśli wydają Ci się błahe.

 

 

<< wróć

600 185 657